top of page

PRÍRODA

TIPY NA AKTIVITY V OKOLÍ BIELEJ CHATY 

Rozhľadňa
Alexandra Filípka na Veľkej Homoli

rozhladna.jpg

Ak obľubujete dobrú turistiku a k tomu aj krásne výhľady, spravte si výlet na vrch Veľká Homola, ktorý sa týči nad mestom Modra.

Rozhľadňa je postavená v modernom štýle a svoje pomenovanie dostala po niekdajšom lesnom správcovi Alexandrovi Filípkovi, ktorý sa nielen staral o lesy, ale sa pričinil aj o rozvoj turizmu a cestovného ruchu.

Rozhľadňa je skutočne vysoká, vrchná vyhliadková plošina sa týči až do výšky 20,4 metra. Na vrchol vedie 120 schodov. Ak ich zdoláte, ponúkne sa vám rozľahlý a krásny výhľad nielen na okolité Malé Karpaty, ale tiež na Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľkú Fatru, Pohronský Inovec, Východné Alpy v Rakúsku, Pavlovské vrchy a Chřiby na Morave.

Pod prístreškom si môžete oddýchnuť a následne sa vydať na cestu späť, alebo môžete pokojne pokračovať v objavovaní prírodných krás smerom na skalnatý útvar Traja jazdci, Kamenné vráta, na Pezinskú Babu či Zámčisko.

Rozhľadňa Alexandra Filípka je dostupná po červenej značke od autobusovej zastávky pri Zochovej chate (cca 2.5km), z Modry po modrej a z Pezinku po červenej (alebo neskôr zelenej) turistickej značke. 

TRAJA JAZDCI

traja jazdci.jpg

Ak sa ocitne v blízkosti Modry a budete mať chuť objavovať tamojšie prírodné krásy, skúste vynechať tradičné a turistami preplnené lokality v Malých Karpatoch a preskúmať tak trochu osamotené, ale zato veľmi malebné zákutia. Jedným z tých nevšednejších sú aj skalné útvary nazývané Traja jazdci.

Ide o kremencové bralá, ktoré sa vyznačujú svojou charakteristickou sivej, miestami až jemnej sivoružovej farby. Bizarné skaliská verne poznajú najmä horolezci, ktorí tu majú niekoľko cvičných horolezeckých trás. 

Pre bežných turistov sú Traja jazdci perfektným vyhliadkovým miestom s možnosťou odpočinku v tôni stromov okolitého lesíka. Skaly sú však pomerne vysoké a strmé, preto tu treba byť maximálne opatrní.

Traja jazdci môžu byť príjemnou zastávkou v rámci túry na blízku vyhliadku na Veľkej homoli, odkiaľ je to len 5 minút po červenej alebo zelenej turistickej značke. Dostupné sú však viacerými značenými trasami aj z Pezinka (cca 6 km) alebo z Modry (cca 7 km), prípadne aj od Zochovej chaty (cca 3 km) z lokality Piesok smerom na juh okolo Tisových skál.

Tisové skaly

tisove skaly.jpg

Pod Veľkou homoľou, iba na skok od Zochovej chaty sa nachádza očarujúce skalné kráľovstvo – tzv. Tisové skaly. Ide o prírodnú pamiatku, ktorá určite upúta pozornosť nejedného turistu. Okrem všakovakých skalných útvarov tu môžete obdivovať aj krásnu prírodu a užívať si ničím nerušené ticho.

Tisové skaly sú zaujímavé hlavne svojou členitosťou. Pozostávajú z troch oddelených častí skalného hrebeňa a vytvárajú tak vskutku veľmi očarujúce a fotogenické miesta. Tieto kremencové skaly, ktoré vznikli počas treťohorného vrásnenia, predstavujú významnú ukážku genézy Malých Karpát. Názov skál bol odvodný od stromu tis, ktorý tu kedysi rástol, no dnes by ste ho tu hľadali veľmi ťažko.

Tisové skaly sú dobre dostupné. Ich návštevu odporúčame naozaj každému. Nachádzajú sa priamo na modrej turistickej značke vedúcej zo Zochovej chaty cez Zámčisko do Harmónie.

Po stopách
horských ľudí 

huncokari.png

Máte radi prírodu, čerstvý vzduch a zároveň spoznávanie? Poďte s nami na vychádzku na Zochovu chatu. Okrem toho, že sa prejdeme v krásnom prostredí najobľúbenejšieho letoviska Malých Karpát, dozvieme sa kto boli horskí ľudia prezývaní Huncokári. Dozviete sa ako žili, čím za živili, čomu verili a ako sa zabávali?

Okruh má cca 9 km a trvá cca 2,5-3 hod. Terén je nenáročný, asfalt aj lesná cesta. Stretávame sa a končíme na rovnakom mieste. Zraz je pred vchodom hotela Zochova chata. Parkovanie zdarma. Možnosť občerstvenia vo Furmanskej krčme, penzióne Huncokár alebo hoteli Zochova chata

Na Zochovu chatu chodi autobus z BA a cesta busom trvá hodinu.

www.modtratours.com

Čmeľok - 709 m n. m.

cmelok.jpg

Jeden z malokarpatských sedemstoviek je i vrch Čmeľok. Vypína sa nad horským priechodom Pezinská Baba a malebnou záhorskou obcou Pernek. Vrch nevyniká ohromnými prevýšeniami, ale zato ponúka skutočne rozmanitú túru, ktorá je charakteristický hlavne strmým stúpaním.

Odlesnený svah priamo i vrchol Čmeľka ponúka obmedzené, ale zato veľmi pekné výhľady do okolia. Pozornému oku určite neunikne vrch Vysoká a Vápenná. Na vrchole Čmeľka sa nachádza starý vojenský vysielač a o niečo nižšie aj radar. 

Vzhľadom na strmé stúpanie ide o stredne náročnú túru. Najjednoduchšie sa sem možno dostať z Pezinskej Baby (cca 1.5km) či z obce Pernek (cca 4km). Oblasť je charakteristická aj početným výskytom horskej zveri, preto pri potulkách môžete natrafiť na diviaky či muflóny.

Lyžiarske stredisko Pezinská Baba

lyziarske-stredisko-pezinska-baba99027975.jpg

Kúsok od Pezinka sa nachádza obľúbené Lyžiarske stredisko Pezinská Baba. Stredisko sa nachádza v prerksánom prostredí na hrebeni Malých Karpát vo výške 527 m.n.m. V stredisku je v prevádzke päť vlekov na troch zjazdových tratiach v dĺžke 500 m, 700 m a 1000 m.

Na svoje si tu prídu začiatočníci, deti ako aj pokročilý. Povrch tratí je pravidelne udržiavaný a zasnežovaný technickým snehom. Stredisko ponúka aj možnosť večerného lyžovania na trati v dĺžke 500 m. Pre nadšencov bežeckého lyžovania sú pripravené bežkárske trate rôznej náročnosti.

Návštevnici môžu využiť služby požičovne, ski servisu či lyžiarskej a snowboardovej školy či výučbu bežeckého lyžovania. Nechýba ani bufet či reštaurácia s bohatou ponukou teplých jedál a nápoj.

Pri príchode sú k dispozícii bezplatné parkoviská s kapacitou 400 parkovacích miest.

Vrch
Vysoká
754 m n. m.

vrchol-vysoka-male-karpaty.jpg

Druhá najvyššia malokarpatská sedemstovka nesie názov Vysoká. Nachádza sa nad obcou Kuchyňa, pyšne vyčnieva ponad rozľahlé okolie a ostro kontrastuje so susednými vrchmi. Charakteristickými črtami vrchu Vysoká sú strmé svahy s typickými skalnými stenami, cez ktoré kde-tu vykukuje trávnatý porast.

Vrchol ponúka rozsiahle a impozantné pohľady na malokarpatský reliéf, Tribeč, Považský Inovec či Podunajskú pahorkatinu, ktoré sa stanú nezabudnuteľným zážitkom pre nejedného turistu.

Na vrch Vysoká vedú dve značené turistické trasy. Podľa vlastného uváženia a kondície si tak môžete vybrať kratšiu trasu po modrej značke z obci Kuchyňa, alebo výstup z východnej strany po červenej značke.

Výstup na vrch Vysoká zvládnu aj rekreační turisti, iba posledné výstupové metre si vyžiadajú trochu viacej síl. Každopádne, či už sa vyberiete po modrej, alebo červenej značke, výstup na vrchol bude trvať zhruba 2-3 hodiny.

Len kúsok pod vrcholom Vysokej sa nachádza aj menší symbolický cintorín. Pripnuté tabuľky na vrcholovej skale pripomínajú mnohých nadšencov a milovníkov prírody, hôr a turistiky.

Vodná nádrž Piesok

modra-piesok.jpg

Len na skok od chaty sa nachádza revitalizovaná vodná nádrž Piesok vhodná na kúpanie počas letných mesiacov a na otužovanie/ korčulovanie v zime. Okolie nádrže je malebné, vhodné aj na prechádzky. V blízkosti nádrže sa nachádza Bufet Zochova Chata. 

Kúpanie na vlastnú zodpovednosť,

Bežkovanie

bezkovanie.jpg

Pár metrov od chaty začína bežecká tradsa v dvoch okruhoch. Celková dížka okruhov je cca 17,5 km. Záleží od sezóny a snehových podmienok. Bližšie aktuálne info nájdete vždy  na:

http://www.bezkar.sk/zoska.php

Malokarpatská výzva

malokarpatska-vyzva.png

Prijmite športovú výzvu a prehupnite cez hrebeň Malých Karpát na Záhorie. Trasa vedie takmer po celej dĺžke po spevnenej ceste až na krátky úsek vedúci na Čermákovú lúku. Okruh sa začína aj končí v Modre. Trasa má spolu 39 km a je vhodná pre trekingové bicykle.

Bicyklom až na Červený kameň

bike cerv kamen.jpg

Táto nenáročná cyklotrasa vás privedie zo Zochovej chata až na krásny zámok Červený kameň nad obcov Častá. Trasa Zochova chata – Tri kopce – Kukla – Píla – Červený Kameň – Píla – Papiernička – Vyvieračka – Komárka – Zochová chata meria necelých 12km. 

Pumptracková dráha na Zochovej Chate

Zochova-chata-pumptrack-2018-10.jpg

Pumptracková dráha je skvelá pre väčšinu kolesových športov – bicykle, kolobežky, skejtboardy či kolieskové korčule. Dráha je vytvorená na mieru tak, aby ju zvládol každý. Začiatočníci či mierne pokročilí jazdci si môžu trénovať stabilitu a techniku. Poriadne vyblázniť sa tu ale dokážu aj profesionálni jazdci. Koniec koncov ide najmä o zábavu spojenú so športom, ktorým dokážete rozhýbať všetky svoje kosti a zapracovať na kondícii.

bottom of page