KULTÚRA
TIPY NA AKTIVITY V OKOLÍ BIELEJ CHATY
Galéria
Ignáca Bizmayera
Charakteristickou historickou stavbou mesta Modra je rotundová bašta mestského opevnenia pochádzajúca zo 17. storočia. V minulosti spolu s hornou bránou a mestským opevnením tvorila obranný systém mesta. Od roku 1994 je sídlom Galérie Ignáca Bizmayera, ktorá je súčasťou SNM – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre a Múzea slovenskej keramickej plastiky.
Galéria prezentuje reprezentatívny výber z diel Ignáca Bizmayera. Podstatnú časť vystavených diel tvorí najmä jeho vrcholová figurálna tvorba a keramická plastika vychádzajúca z ľudového umenia. Keramikár a umelec Ignác Bizmaeyer bol zvučným menom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Jeho diela zdobia zbierky mnohých súkromných zberateľov, múzeí a galérií.
BLU GALLERY
Súčasné umenie má nový galerijný koncept v Modre :
blu : gallery, priestor pre kvalitné, predovšetkým slovenské umenie.
Ideový prístup charakterizuje a obrazne definuje :
modrá / blue : sviežosť, priezračnosť, fluidita.
Kurátorská selekcia profesionálnych umelcov je :
kontemporálna, odvážna, trendy, autentická a kvalitná.
Zameranie galérie je predovšetkým na :
maľby, práce na papiery, grafiky, 3D objektu aj úžitkového dizajnu
ZOYA Gallery&Museum
ZOYA Gallery&Museum prezentuje umenie Slovenskej výtvarnej moderny a tiež súčasných slovenských a svetových autorov. Ide v podstate o dve inštitúcie - ZOYA Gallery v sieňach zrekonštruovaného Erdődyho paláca v Bratislave a ZOYA Museum v priestoroch moderného vinárskeho komplexu ELESKO Wine Park v Modre.
Galéria Zoya Museum bola otvorená v októbri 2009. Programovo vyhradená zberateľská a výstavná činnosť múzea je sústredená na slovenské umenie po druhej polovici 20. storočia, no návštevníci tu nájdu aj umelecké diela zo zahraničia.
Najvýznamnejšiu časť zbierky múzea tvorí kolekcia diel Andyho Warhola, ktorá je aj súčasťou stálej expozície. Milovníkov umenia a návštevníkov ZOYA MUSEUM určite zaujmú i rôzne príležitostné krátkodobé výstavy, koncerty a iné kultúrne a spoločenské akcie, ktoré sa tu pravidelne konajú.
Múzeum slovenskej keramickej plastiky
Múzeum slovenskej keramickej plastiky sa nachádza v tesnej blízkosti hradieb mestského opevnenia zo 17. storočia a dvorovou častou je spojený so severnou baštou, kde je umiestnená Galéria Ignáca Bizmayera. Múzeum slovenskej keramickej plastiky v Modre má pre svojich návštevníkov pripravenú expozíciu pod názvom „Z dejín modranskej keramiky“, ktorá bola verejnosti po prvýkrát predstavená v roku 2017.
Expozícia modranskej keramickej výroby zachytáva tradičné mestské remeslo od obdobia prvých písomných prameňov. Dôraz kladie takisto na keramické tradície, život v hrnčiarskom cechu a výrobky, ktoré v dielňach vyrábali hrnčiari a džbankári. Okrem hrnčiarstva a džbankárstva vznikala popri tradičnom keramickom sortimente aj bohatá figurálna tvorba, ktorá je v expozícii prezentovaná samostatne.
MODRANSKA
modranska je spoločnosť zaoberajúca sa tvorbou ručne robenej úžitkovej keramiky, a to hlavne modranskej majoliky a kameniny. V spolupráci s modranskými remeselníkmi a dizajnérmi z celého Slovenska oživujeme tradičné tvary a vzory, vymýšľame aj nové návrhy a vytvárame tak originálnu, modernú keramiku zachovávajúcu tradície a krásu starej hrnčariny.
Začiatky
Náš príbeh sa začal už v roku 1975, keď Marián Liška nastúpil ako učeň do slávnej modranskej keramickej školy. Tam zostal po ukončení štúdia pracovať ako hrnčiar a neskôr aj ako majster. V roku 1990 si založil vlastnú dielňu, ktorá sa neskôr stala základom tej našej.
Dnes
Dnešnú podobu dostala modranska vďaka synovi Jakubovi, ktorý sa po štúdiách keramiky, architektúry a dizajnu na ŠÚV a VŠVU v Bratislave a University of Plymouth v roku 2009 vrátil do otcovej dielne a priniesol nové postupy a nápady.