HISTÓRIA
TIPY NA AKTIVITY V OKOLÍ BIELEJ CHATY
Hrad Červený kameň
Ak hľadáte skvelý tip na jednodňový výlet v blízkosti Bratislavy, vyberte sa na hrad Červený Kameň. Príjemné lesné prostredie, a atraktívny program ocenia aj rodiny s deťmi.
Hrad Červený Kameň sa vypína nad obcou Častá, len kúsoček od Modry. Obkolesuje ho krása juhovýchodných Malých Karpát.
Hrad Červený Kameň sa pokladá sa za jeden z unikátov stredoeurópskeho staviteľstva. Jeho počiatky siahajú do roku 1240. Bol súčasťou sústavy strážnych hradov v západnej časti Uhorska.
Medzi významných majiteľov hradu Červený Kameň sa radia rody ako boli Turzovci, Fuggerovci či Pálffiovci. Práve za čias Pálffiovcov sa pevnosť premenila na honosné renesančné sídlo, ktorého priestory boli zariadené umelecky vyspelým nábytkom.
Verejnosti bol celý hrad sprístupnený až v roku 1997. V jeho priestoroch sa nachádza múzeum, ktoré sa špecializuje na vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku.
Návštevníci majú možnosť vybrať si zo štyroch prehliadkových okruhov s rôznym zameraním a dĺžkou – od 45 do 75 minút.
Hrad červený Kameň je otvorený celoročne, no najpestrejší program tam zažijete hlavne počas letných mesiacov. Vtedy sa za svitu mesiaca a sviečok hrad v Malých Karpatoch vracia do obdobia 16. – 20. storočia, kedy ho obývali nežnejšie polovičky rodu Pálffiovcov.
Nádvorie hradu je pekne upravené a uprostred sa nachádza malý parčík s fontánkou. Typickou atrakciou na hrade Červený Kameň sú sokoliari. Tu sa môžete pristaviť a spraviť si za malý poplatok fotku s dravcom.
Pezinský Zámok
Pezinský zámok je historickým a architektonickým klenotom vinárskeho mesta Pezinok. Zaujímavosťou je, že Pezinský zámok je často označovaný aj ako „Vodný hrad“ a to preto, že ho kedysi obklopovali ho dve vodné priekopy.
Už na pohľad je zrejmé, že zámok je dominantou, ktoré dotvára kolorid historického Pezinka. Bol postavený v 13. storočí a bývali v ňom vplyvní pezinskí grófi.
V 19. storočí bol obranný ráz hradu potlačený a v jeho okolí bol vysadený anglický park s Vzácnymi stromami.
Neskôr ho do správy získalo slovenské vinohradnícke družstvo. Štefan, z rodu Šimákovcov, tu vybudoval vinárstvo, hotel a expozície vína, skla i rodiny Pálffy. Zaujímavosťou je, že v zámku bolo aj nahrávacie štúdio Opusu, v ktorom vznikli mnohé známe hity skupiny Modus či Mira Žbirku.
Zámok ponúka organizované prehliadky s rôznymi expozíciami či galériou. Môžete si tiež prezrieť dobové pivnice so sudmi a expozíciu Národného salónu vín. Zámok je ľahko prístupný a nachádza sa blízko centra mesta.
Rodiny s deťmi určite ocenia aj zrekonštruovaný zámocký park, kde nájdu oddych a relax v nádhernom prostredí s jazerom s divými kačkami či voľne behajúcimi pávmi.
Smolenický zámok
Ďalšou nádhernou slovenskou atrakciou je Smolenický zámok, ktorý sa nachádza nad obcou Smolenice. Je majetkom Slovenskej akadémie vied a verejnosti sú sprístupnené len určité časti (záhrady, nádvorie, vyhradené miestnosti). Tento zámok je od Hotela Zochovej chaty vzdialený necelých 30 km autom.